Doradztwo Podatkowe i Księgowość

Kariera

Wynagrodzenie komplementariusza z VATem

28-02-2015

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2015  r. (znak IBPP3/443-1285/14/EJ)

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji rozstrzygnął opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia wypłacanego komplementariuszowi za prowadzenie spraw spółki komandytowo – akcyjnej.

Z pytaniem do organu podatkowego zwrócił się podatnik będący komplementariuszem spółki komandytowo – akcyjnej. Zgodnie ze statutem spółki, był on odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie. Czynności te odbywać się mogły za wynagrodzeniem. Jednocześnie, komplementariuszowi przysługiwał jednoprocentowy udział w zysku spółki. Wnioskodawca zastanawiał się, czy prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie stanowi w rozumieniu ustawy o VAT odpłatne świadczenie usług i powinno podlegać opodatkowaniu. Zdaniem podatnika, w takim wypadku nie ma miejsca świadczenie usług, nie zaistnieje więc również obowiązek opodatkowania takiej czynności.

Z takimi wnioskami nie zgodził się organ. W wydanej interpretacji podkreślił, iż  opodatkowaniu mogą podlegać te czynności, w przypadku których spełniony został zarówno podmiotowy, jak i przedmiotowy zakres opodatkowania, tzn. zaistniała czynność określona jako opodatkowana, która została wykonana przez podmiot mający cechę podatnika. Obie te przesłanki powinny zostać spełnione jednocześnie, co oznacza, że w odniesieniu do danej czynności konkretny podmiot powinien występować w charakterze podatnika. Tak więc wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu przez podmiot niewystępujący w tym przypadku w charakterze podatnika ” nawet jeśli jest on podatnikiem z innego tytułu”  pozostaje poza zakresem opodatkowania.

Czynności polegające na prowadzeniu spraw i reprezentowaniu spółki komandytowo-akcyjnej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem przewidzianym w umowie spółki są usługami w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, wykonywanymi przez podatnika prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą i będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zaznaczyć należy, że powyższy pogląd został potwierdzony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 czerwca 2014 r. sygn. I FSK 876/13 oraz w wyroku NSA z 9 grudnia 2014 r. sygn. I FSK 1908/13.

Pełną treść interpretacji omówionych w powyższej części można znaleźć na oficjalnej stronie MF: https://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?rodzaj=2