facebook

VAT w turystyce


Branża turystyczna zmuszona jest do zmagania się z wyjątkowo trudnym systemem rozliczeń podatkowych. Na gruncie podatku VAT dedykowana jest jej specjalna procedura – procedura szczególna (VAT marża) dla usług turystyki. Niestety źle napisane i budzące wątpliwości co do ich zgodności z dyrektywą VAT przepisy powodują wiele praktycznych problemów z ich zastosowaniem. Co gorsza kolejne nowelizacje ustawy o podatku od towarów i usług zamiast ułatwiać rozliczenia podatkowe tylko je komplikują poprzez stosowanie mechanizmów niezgodnych ze specyfiką działania branży. Dodatkowo wiele podmiotów jedynie część dokonywanej sprzedaży rozlicza na zasadach szczególnych. Dla pozostałej części konieczne jest stosowanie zasad ogólnych. W takich przypadkach już na wstępie rodzą się problemy dotyczące tego, który sposób rozliczeń należy stosować.  Na gruncie podatków dochodowych sytuacja przedstawia się tylko trochę lepiej, jednak w praktyce podatnicy w również mają wiele poważnych problemów z kwalifikowaniem poszczególnych wydatków, momentem określenia przychodu itp.

 

W odpowiedzi na potrzeby rynku powołaliśmy zespół, który wyspecjalizowany jest w rozwiązywaniu problemów podatkowych branży turystycznej. W ramach naszych działań od wielu lat Grupa ISP oferuje szkolenia dla podmiotów działających w branży. Obecnie tworzymy cykl publikacji prasowych, których celem jest naświetlenie problemów podatkowych dotykających branżę turystyczną (nie tylko biura podróży, ale także hotelarstwo, czy gastronomię). W tym celu podjęliśmy również współpracę z Polską Izbą Turystyki.

Oferujemy Państwu szereg wyspecjalizowanych usług, które stanowią odpowiedź na bieżące i długoterminowe problemy podatkowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do współpracy.

 

user
Dyrektor Działu
Justyna Zając – Wysocka
radca prawny, doradca podatkowy
tel./fax: 012 422 42 55 w. 33
j.zajac-wysocka@misp-modzelewski.pl
Anna_Resiakt

Doradca Podatkowy
Anna Resiak
doradca podatkowy
tel: 734 179 942
tel./fax: 012 422 42 55 w. 34
a.resiak@misp-modzelewski.pl