facebook

Aktualności 2013

18-07-2013

Szafy wnękowe i meble do zabudowy z preferencyjną 8-proc. stawką VAT

Spór między podatnikami a fiskusem o stawkę podatku VAT dla usług montażu stałej zabudowy wnękowej toczy się od początku 2011 r. Wtedy to zmieniły się przepisy dotyczące stawek podatku VAT w budownictwie. Zdaniem organów podatkowych czynności trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym nie korzystają z preferencyjnej stawki podatku. Sądy administracyjne wydawały jednak w tej kwestii różne wyroki. Część składów orzekających uznawała, że montaż mebli pod zabudowę jest modernizacją, część uznawała, że nie ma związku z instalacją budynku, więc powinna być objęta podstawową stawką VAT. Ostatecznie sprawą zajął się NSA w siedmioosobowym składzie sędziów. W wydanej w dniu 24 czerwca 2013 r. uchwale rozstrzygnął, że: ?W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stanowi usługę modernizacji opodatkowaną stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.)?.