Doradztwo Podatkowe i Księgowość

Kariera

Automatyzacja załatwienia niektórych 
spraw przez Krajową Administrację Skarbową

08-05-2022

W sejmie pojawił się nowy projekt zmian, których celem jest usprawnienie działania kontaktu z Organami Podatkowym. Projekt został przyjęty przez sejm i obecnie trafił  do Senatu.

 

Ustawodawca wymienia szereg rozwiązań, które mają zostać zmienione za pomocą przedmiotowego projektu. Ich nadrzędnym celem jest automatyzacja załatwiania spraw prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).

 

Narzędziem, które ma usprawnić działanie KAS będzie portal E-Urząd Skarbowy, który będzie portalem kontaktowym z KAS. Portal jest przeznaczony dla kilku grup podatkowych m.in. podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom.  Portal ma zapewnić kompleksowe wsparcie w kontekście rozwiązywania spraw podatkowych w zakresie VAT, PIT i CIT. Cytując ustawodawcę E-Urząd Skarbowy gwarantuje proste i szybkie załatwienie sprawy za pośrednictwem udostępnionych e-usług dla uwierzytelnionego użytkownika (zalogowanego do e-Urzędu), także zmniejszenie lub usunięcie formalizmu związanego z załatwieniem sprawy podatkowej. Wdrożenie kolejnych usług w ramach e-Urzędu Skarbowego umożliwi automatyzację realizacji zadań przez organy KAS, a w konsekwencji szybsze załatwienie sprawy podatkowej przez podatnika.

 

Zmiany, które pojawią się w obrębie przedmiotowego projektu to:

  1. Doprecyzowanie hierarchii doręczeń w kontekście doręczeń elektronicznych oraz dostosowanie przepisów w celu umożliwienia wykorzystania e-Urzędu Skarbowego na potrzeby realizacji usługi e-doręczeń dla niektórych spraw podatkowych.
  2. Umożliwienie poprzez e-Urząd Skarbowy dwustronnej komunikacji: klientów z organami KAS, jak i organów KAS z klientami. Komunikacja za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego w postaci portalu lub aplikacji mobilnej będzie równoważna pod względem prawnym z wykonywaniem czynności w formie tradycyjnej. Przypominamy, że w ramach wcześniejszej komunikacji możliwa była komunikacja tylko w jedną stronę: od podatnika do organu podatkowego. W obecnym kształcie pozwoli to na otrzymywanie odpowiedzi czy korespondencji od organu podatkowego, które będą miały taką samą wiążącą wartość.
  3. Automatyzacja procesu wydawania zaświadczeń, co będzie możliwe po wdrożeniu w e-Urzędzie Skarbowym modułu zaświadczeń oraz automatyzacja udzielania odpowiedzi KAS na zapytania komorników i innych organów.
  4. Poszerzenie katalogu usług, które można uzyskać za pomocą e-Urząd Skarbowy.
  5. Pojawienie się kont dla podatników podatku CIT w e-Urząd Skarbowy (do tej pory uprawnionymi do korzystania byli tylko podatnicy podatku PIT)
  6. Wyłączenie z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej dla zaświadczeń wydanych przez organy KAS na wniosek złożony za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.
  7. Ograniczenie kosztów przekazów pocztowych zagranicznych dotyczących nadpłat podatku zwracanych podatnikom, którzy mają miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  8. Wprowadzenie nowego kanału komunikacji pomiędzy komornikami, a organami KAS przy pomocy dedykowanego komornikom konta kancelarii komorniczych w e-Urzędzie Skarbowym.
  9. Możliwość udostępnienia w e-Urzędzie Skarbowym podmiotom uprawnionym informacji na podstawie odrębnych przepisów, co umożliwi m.in. komornikom sądowym realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków informacyjnych lub postępowaniem egzekucyjnym za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej.
  10. Wprowadzenie narzędzia informatycznego „e-Koncesje”, służącego obsłudze rynku hazardowego w zakresie udzielania koncesji/zezwoleń na prowadzenie działalności w obszarze gier hazardowych, w tym postępowań przetargowych oraz prowadzeniu nadzoru nad podmiotami działającymi na podstawie koncesji i zezwoleń.

 

Podsumowując, projekt zakłada spore zmiany w kontaktach z organami podatkowymi. Według ustawodawcy zmiany te spowodują znacznie obniżenie pracochłonności i kosztów załatwiania spraw dla podatników i płatników. Uproszczenia w formularzach i sposobie ich składania. Możliwość załatwiania spraw podatkowych bez konieczności wychodzenia ze swojego domu. Szybsze uzyskiwanie informacji ze strony organów podatkowych. Zmiany dotkną również notariuszy, pełnomocników, Urzędy Skarbowe, przedsiębiorców czy komorników.

 


Projekt czeka na rozpatrzenie go przez Senat.