Fiskus łaskawy dla firm – błędy w Jednolitym Pliku Kontrolnym na razie bez kar

04-04-2018

Prawie półtora miliona najmniejszych przedsiębiorców złożyło w lutym po raz pierwszy ewidencje VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Fiskus wykrył w nich aż 85 tys. niewłaściwych faktur, w związku z tym wysyła do przedsiębiorców powiadomienia o treści „Prosimy o weryfikację poprawności rozliczenia i złożenie odpowiedniej korekty pliku JPK_VAT”. Na razie organ państwowy wstrzymuje się od wymierzania kar i cierpliwie czeka na korekty JPK. 

Co należy zrobić jeśli otrzymamy takie wezwanie od fiskusa?

Należy szybko zareagować i wyjaśnić wątpliwości w urzędzie. Jak podaje „Rzeczpospolita” dużo powiadomień przychodzi do firm mających w ewidencji faktury wystawione przez kontrahentów, którzy nie figurują w ewidencji VAT. A o takich nie trudno po ubiegłorocznym zaostrzeniu przepisów, kiedy skarbówka masowo wykreśliła przedsiębiorców z rejestru.

Inny, przykładowy błąd popełniany przez firmy, to nieprawidłowe zaksięgowanie usług zwolnionych z VAT.

Jeśli najmniejsi biznesmeni skorygują swoje JPK, nie czekają ich żadne konsekwencje. Kilka miesięcy taryfy ulgowej zapowiedziało samo Ministerstwo Finansów. Jednakże w przypadku braku korekty, podatnik musi się liczyć z wszczęciem postępowania podatkowego. Może się to skończyć wymierzeniem zaległości podatkowej wraz z odsetkami, dodatkową sankcją VAT, a nawet karą z kodeksu karnego skarbowego. Dlatego warto zadziałać szybko po otrzymaniu wezwania od Urzędu Skarbowego.

Ministerstwo Finansów przestrzega również przed fałszywymi powiadomieniami, w których przedsiębiorcy wzywani są do zapłaty naliczonego VAT-u. Jak podkreśla resort, on sam nigdy nie nakazuje w mailach czy sms-ach uregulowania należności, nie wysyła też linków i załączników w formie plików.