Doradztwo Podatkowe i Księgowość

Kariera

Komisja Europejska zaproponowała szereg środków mających na celu zmodernizowanie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT)

08-12-2022

W dniu 8 grudnia 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała szereg środków mających na celu zmodernizowanie i uczynienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT) lepiej działającym dla przedsiębiorstw i bardziej odpornym na oszustwa poprzez przyjęcie i promowanie cyfryzacji.

 

Państwa członkowskie straciły 93 mld euro dochodów z podatku VAT w 2020 r. według raportu 2022 VAT Gap. Ostrożne szacunki sugerują, że jedną czwartą brakujących dochodów można przypisać bezpośrednio oszustwom w zakresie podatku VAT związanym z handlem wewnątrzunijnym. Ponadto ustalenia dotyczące podatku VAT w UE mogą być nadal uciążliwe dla przedsiębiorstw, zwłaszcza dla MŚP, firm działających na dużą skalę i innych przedsiębiorstw prowadzących działalność transgraniczną.

 

Zaproponowane kluczowe działania pomogą państwom członkowskim w pobraniu do 18 mld euro więcej wpływów z podatku VAT rocznie (11 mld euro w wyniku zastosowania środków zwalczania nadużyć finansowych), jednocześnie wspierając rozwój przedsiębiorstw, w tym MŚP:

Przejście na sprawozdawczość cyfrową w czasie rzeczywistym opartą na fakturowaniu elektronicznym dla przedsiębiorstw prowadzących działalność transgraniczną w UE.

 

Nowy system wprowadza cyfrową sprawozdawczość w czasie rzeczywistym do celów VAT opartą na fakturowaniu elektronicznym, która dostarczy państwom członkowskim cennych informacji potrzebnych do zintensyfikowania walki z oszustwami związanymi z podatkiem VAT, zwłaszcza oszustwami karuzelowymi. Przejście na fakturowanie elektroniczne pomoże ograniczyć oszustwa związane z podatkiem VAT nawet o 11 mld euro rocznie i obniżyć koszty administracyjne i koszty przestrzegania przepisów ponoszone przez unijne przedsiębiorstwa handlowe o ponad 4,1 mld euro rocznie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Zapewnia ono również zbieżność istniejących systemów krajowych w całej UE i toruje drogę państwom członkowskim, które w najbliższych latach zechcą utworzyć krajowe systemy sprawozdawczości cyfrowej w handlu krajowym.

 

Zaktualizowane przepisy VAT dla platform transportu pasażerskiego i krótkoterminowego zakwaterowania

 

Zgodnie z nowymi przepisami podmioty gospodarcze prowadzące platformy w tych sektorach staną się odpowiedzialne za pobieranie i odprowadzanie podatku VAT do organów podatkowych, w przypadku gdy ich użytkownicy tego nie robią, na przykład dlatego, że są małym przedsiębiorstwem lub indywidualnym usługodawcą. Wraz z innymi wyjaśnieniami zapewni to jednolite podejście we wszystkich państwach członkowskich i przyczyni się do stworzenia bardziej wyrównanych warunków konkurencji między internetowymi i tradycyjnymi usługami krótkoterminowego zakwaterowania i transportu. Ułatwi to również życie MŚP, które musiałyby zrozumieć i przestrzegać przepisów dotyczących VAT, często w innych państwach członkowskich.

 

Wprowadzenie jednolitej rejestracji do celów VAT w całej UE

 

W oparciu o istniejący już model „punktu kompleksowej obsługi w zakresie VAT” dla przedsiębiorstw dokonujących zakupów w internecie, wnioski pozwoliłyby przedsiębiorstwom sprzedającym towary konsumentom w innym państwie członkowskim na jednorazową rejestrację do celów VAT w całej UE oraz na wypełnianie obowiązków w zakresie VAT za pośrednictwem jednego portalu internetowego w jednym języku. Dalsze środki mające na celu usprawnienie poboru podatku VAT obejmują wprowadzenie obowiązku stosowania modelu „Import One Stop Shop” w przypadku niektórych platform ułatwiających sprzedaż konsumentom w UE.