Doradztwo Podatkowe i Księgowość

Kariera

Nowe zmiany dla przedsiębiorców Nowy Ład 3.0

03-09-2022

Długo zapowiadana zmiana do ustawy o podatku dochodowym dla osób prawnych została przyjęta przez Radę Ministrów.

 

W dzisiejszym podsumowaniu zmian, które potencjalnie mają wejść w życie w przyszłym roku, zajmiemy się podatkiem minimalnym.
Najważniejszym aspektem zmian jest zawieszenie wprowadzonego z początkiem tego roku podatku minimalnego na okres 2 lat. Podatek był skierowany w stosunku do podmiotów, które wykazywały stratę z działalności operacyjnej albo rentowność nie wyższą niż 1%. W ramach pierwotnych zapowiedzi podatek minimalny miał zostać zawieszony do końca tego roku tj. 31 grudnia 2022 r. Taki komunikat pojawiał się w zapowiedziach Ministerstwa, jednakże jak możemy zapoznać się w tym momencie z projektem- podatek zostanie najprawdopodobniej zawieszony do końca również przyszłego roku. Oznacza to, że podatnicy zapłacą ten podatek dopiero 2025r. (zgodnie z przepisami podatek ten wpłaca się do końca marca roku następnego za rok, który dotyczy wraz ze składanym zeznaniem rocznym.)

 

Poszerzyła się również liczba podmiotów, które przedmiotowego podatku nie zapłacą. Są to m.in.:
– spółki komunalne;
– podmioty medyczne;
– mali podatnicy, czyli o przychodach rocznych nieprzekraczających w poprzednim roku 2 mln euro;
– podatnicy postawieni w stan upadłości, likwidacji lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym;
– firmy faktoringowe oraz
– podatnicy, których rentowność podatkowa w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych przekraczała 2 proc.
Według wcześniejszego projektu podatku nie zapłacą przedsiębiorstwa finansowe w rozumieniu art. 15c ust. 16 ustawy o CIT czy przedsiębiorstwa, które osiągnęły przychody niższe o co najmniej 30% w relacji do roku ubiegłego.

 

W obecnym kształcie dojdzie również do zmian odnośnie jego wyliczania. Poziom rentowności, który będzie decydował o konieczności zapłaty podatku został podwyższony do 2%. W celu wyliczenia pod uwagę nie będą brane koszty uzyskania przychodu z tytułu leasingu środków trwałych, opłacony podatek akcyzowy, wzrost kosztów uzyskania przychodu z tytułu energii elektrycznej czy cieplnej, do tego dochodzi kwestia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz część kosztów pracy związanych z wynagrodzeniem czy zasiłków wypłacanych przez zakład pracy.