Polski Ład: grupa VAT – sprawdź, czy będziesz mógł na niej skorzystać
24-10-2021
Od 1 lipca 2022 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające do ustawy o VAT nową instytucję – tzw. grupy VAT. Jest to przewidziany w Dyrektywie VAT model, w którym za jednego podatnika uznaje się grupę powiązanych ze sobą podmiotów.
Stosownie do treści przepisów znajdujących się w tzw. Polskim Ładzie, grupą VAT będzie grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowana jako odrębny podatnik VAT.
Przepisy przewidują między innymi, że:
- Dostawa towarów i świadczenie usług dokonane pomiędzy członkami Grupy VAT nie będzie opodatkowane VAT;
- Dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy VAT będzie uważane za dokonane przez tę grupę VAT (i opodatkowane VAT).
- Członkowie grupy VAT będą odpowiadać solidarnie za jej zobowiązania z tytułu VAT.
- Podmiot decydujący się na bycie członkiem grupy VAT będzie mógł uczestniczyć tylko w jednej z takich grup;
- Podmioty chcące utworzyć grupę VAT będą musiały być powiązane łącznie na płaszczyźnie finansowej, ekonomicznej i organizacyjnej, przez cały okres istnienia grupy;
- Po utworzeniu grupy VAT nie będzie można zmienić jej składu poprzez zmniejszenie lub zwiększenie ilości członków;
- Umowa o utworzeniu grupy VAT będzie zawierana na minimalny okres 3 lat;
- Grupę VAT w zakresie jej praw i obowiązków będzie reprezentował przedstawiciel.
Przedmiotowe regulacje mogą być interesujące z perspektywy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą przez sieć powiązanych ze sobą spółek. Pomimo iż niektóre przesłanki niezbędne do założenia grupy VAT mogą być w praktyce trudne do spełnienia (podobnie jak np. przesłanki założenia podatkowej grupy kapitałowej na gruncie ustawy o CIT), to na ten moment wskazana jest refleksja czy skorzystanie z tego instrumentu mogłoby wpłynąć pozytywnie na Państwa rozliczenia VAT.