Doradztwo Podatkowe i Księgowość

Kariera

Polski Ład: opcja opodatkowania usług finansowych

24-10-2021

Przepisy Polskiego Ładu dają podatnikom VAT możliwość skorzystania z opcji opodatkowania usług finansowych, tj. między innymi transakcji dotyczących walut, usług zarządzania funduszami, usług udzielania kredytów lub pożyczek, usług udzielania poręczeń i gwarancji, etc.

 

Dotychczas wszystkie te usługi korzystały z obligatoryjnego zwolnienia z VAT. W efekcie, podatnik wykonujący takie czynności, nie miał prawa do odliczenia VAT od związanych z nimi zakupów (z uwagi na brak związku ze sprzedażą opodatkowaną VAT).

 

Co istotne, opcja opodatkowania nie obejmie usług ubezpieczeniowych.

 

Z tego instrumentu, będzie mógł skorzystać:

  • podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
  • który złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.

Należy podkreślić, że opcja opodatkowania przedmiotowych usług będzie mieć zastosowanie jedynie w przypadku świadczenia ich na rzecz innego podatnika (relacja B2B). Innymi słowy, usługi finansowe świadczone na rzecz konsumentów pozostaną zwolnione z VAT, bez możliwości ich opodatkowania.

Podatnik, który wybierze opodatkowanie świadczonych usług finansowych, będzie mógł ponownie skorzystać z ich zwolnienia po upływie 2 lat, licząc od początku okresu rozliczeniowego, od którego wybrał opodatkowanie usług (w tym przypadku konieczne będzie zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia).

 

Ponowne skorzystanie z opcji opodatkowania będzie możliwe nie wcześniej niż po upływie 2 lat, licząc od początku okresu rozliczeniowego, od którego podatnik ponownie korzysta ze zwolnienia.

Przedmiotowe przepisy zakładają, że podatnik rezygnujący ze zwolnienia i wybierający opodatkowanie, będzie zobowiązany do opodatkowania wszystkich świadczonych przez niego usług finansowych świadczonych na rzecz podatników. Nie będzie przy tym możliwa rezygnacja ze zwolnienia w odniesieniu tylko do wybranych rodzajów usług (np. usług udzielania kredytów, a do pozostałych stosowanie zwolnienia od podatku).

 

Skorzystanie z opcji opodatkowania usług finansowych może być korzystne dla podmiotów je świadczących. Zyskają bowiem prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z wykonywaniem tych czynności. Podmioty nabywające te usługi będą natomiast uprawnione do odliczenia VAT zawartego w ich cenie – przy założeniu, że będą w stanie wykazać, że mają one związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.