Doradztwo Podatkowe i Księgowość

Kariera

Polski Ład: ukryta dywidenda

29-10-2021

W przypadku wypłaty dywidendy podatnik nie ma możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów. Polski Ład wprowadza natomiast przepisy, które mają na celu ograniczenie generowania sztucznych kosztów uzyskania przychodu poprzez wypłatę tzw. „ukrytej dywidendy”. Chodzi o sytuacje, w których ekonomicznie dochodzi do dystrybucji zysku, która formalnie nie jest jednak dywidendą.

 

Ministerstwo Finansów wskazuje, że ukryta dywidenda może przybierać różne formy:

 

  • płatności niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • transakcje o nierynkowym charakterze,
  • nadmierne zadłużenie podatnika z różnych tytułów względem podmiotów powiązanych z grupy kapitałowej,
  • uzależnianie wysokości wynagrodzenia wypłacanego za różnorakie świadczenia uzyskiwane przez podatnika od podmiotów powiązanych od wysokości zysków osiąganych w tym samym okresie przez takiego podatnika,
  • użytkowanie przez podatnika składników majątku należących do wspólnika, które posiadane były przez takiego wspólnika jeszcze przed utworzeniem podatnika.

W sytuacji, gdy zostanie stwierdzone, że wypłata ma charakter ukrytej dywidendy, nie będzie możliwości zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów.

 

Koszty stanowią ukrytą dywidendę, jeżeli:

 

1) wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku lub

2) racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany z podatnikiem, lub

3) koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika (akcjonariusza) lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem (akcjonariuszem) przed utworzeniem podatnika.

 

W aktualnej wersji Polskiego Ładu przewidziano jednak wyłączenie. Przypadki opisane powyżej w punkcie 2 i 3 nie będą stanowić ukrytej dywidendy, gdy suma poniesionych w roku podatkowym przez podatnika kosztów stanowiących ukrytą dywidendę na podstawie tych przepisów, jest niższa niż kwota zysku brutto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, uzyskanego w roku obrotowym, w którym koszty te zostały uwzględnione w wyniku finansowym podatnika.

 

Przepisy o ukrytej dywidendzie, mają wejść w życie później niż większość regulacji Polskiego Ładu, tj. dopiero od 1 stycznia 2023 roku.