Doradztwo Podatkowe i Księgowość

Kariera

Sportowcy bez prawa do stosowania ulgi dla młodych ?

30-05-2022

Wprowadzone w drugiej połowie 2019 roku, zwolnienie z opodatkowania osób poniżej 26 roku życia, tj. zwolnienie z opodatkowania przysługujące na podstawie art. 21 ust 1 pkt 148 ustawy o PIT, które w swoich założeniach miało ułatwić młodym podatnikom wejście na rynek pracy – nie będzie dotyczyć wszystkich młodych podatników. Wykluczeni bowiem z powyższej grupy zostali między innymi zawodnicy grający w piłkę nożną na podstawie kontraktów oraz sędziowie sportowi świadczący usługi na podstawie umów zleceń.

 

Zgodnie bowiem z art. 21 ust 1 pkt 148 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Wspomniane zwolnienie ma charakter podmiotowo- przedmiotowy, który w pierwszej kolejności odnosi się do podatników podatku dochodowego, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Przy czym nie wszystkie przychody, które zostały osiągnięte przez młodych podatników, będą korzystać z powyższego zwolnienia, z uwagi na fakt, iż powyższe zwolnienie dotyczy wyłącznie enumeratywnie wyliczonych sytuacji w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. W związku z czym, możliwość skorzystania ze zwolnienia została uzależniona od łącznego spełnienia wszystkich powyżej wskazanych przesłanek, które są warunkiem koniecznym do jego zastosowania.

 

Kontrakty zawodników co do zasady regulowane są przez przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego. Przy czym aktualne stanowisko organów, zawarte w pisma urzędowych, wskazuje iż umowa o profesjonalne uprawianie piłki nożnej jest w istocie umową o świadczenie usług sportowych, a zatem ma jedynie charakter umowy zlecenia.

 

Takie stanowisko między innymi zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 marca 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.401.866.2020.HD, wskazując, że młodzi sportowcy uzyskują przychody z innego źródła tj. z tytułu profesjonalnego uprawiania sportu na podstawie art. 13 pkt 2 ustawy o PIT, a nie z umów zlecenia. W konsekwencji czego w ocenie tut. Organu, umowa o profesjonalne uprawianie piłki nożnej jest w istocie umową o świadczenie usług sportowych, a zatem ma jedynie charakter umowy zlecenia.

 

Powyższy fakt jest konsekwencją uznania iż przedmiotem powyższej umowy nie jest rezultat, a staranne działanie, na warunkach i w sposób określony kontraktem oraz regulacjami wewnętrznymi określonymi przez klub piłkarski. Ze względu na to Organ przyjął, że umowa w zakresie profesjonalnego uprawiania piłki nożnej jest umową o świadczenie usług sportowych, której charakter jest pokrewny do umowy zlecenia. Wynikać to, również z faktu wyodrębnienia wśród przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z uprawiania sportu w art. 13 pkt 2 ustawy o PIT, w efekcie czego nie jest możliwe zaliczenie przychodów zawodników do przychodów z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT.

 

Następstwem takiej kwalifikacji przychodów zawodników jest fakt, iż do wynagrodzeń uzyskiwanych z działalności wykonywanej osobiście z tytułu uprawiania sportu względem podatników poniżej 26 roku życia, nie znajduje zastosowania zwolnienie od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. W związku z czym, klub jako płatnik zobowiązany został do obliczania, potrącenia i odprowadzania do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osiąganej wysokości wynagrodzenia.