Czy przy dofinansowaniu z FGŚP, konieczne jest utrzymanie zatrudnienia przez jakiś okres?
ODP: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika: w okresie lub w okresach pobierania przez pracownika świadczeń, oraz w okresie lub w okresach przypadających bezpośrednio po okresie lub okresach pobierania świadczeń.
Czy można skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS oraz np. pożyczki
ODP: Tarcza nie przewiduje ograniczenia połączenia pożyczki ze zwolnieniem z ZUS
Jak powinien wyglądać wybór przedstawicieli w przypadku zakładu zamkniętego z uwagi na COVID? Zatrudnionych na umowie o prace i zlecenie jest łącznie 6 osób i nigdy wcześniej nie dochodziło do wyboru przedstawicieli.
ODP: W sposób przyjęty u danego pracodawcy, w przypadku nieobecności pracowników w zakładzie: np. ankieta on line
Czy jeżeli firma zatrudnia 2 osoby to czy porozumienie można zawrzeć z tymi osobami bez konieczności przeprowadzania wyborów przedstawicieli?
ODP: Dla uzyskania dofinansowania konieczne jest zawarcie porozumienia, sugerowałabym po prostu zawrzeć je z tymi dwoma osobami
Czy stomatolog – rezydent będący obecnie na urlopie macierzyńskim prowadzący jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą może ubiegać się o świadczenie postojowe? We wniosku o świadczenie postojowe jest oświadczenie o nie podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.
ODP: Warunkiem formalnym jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu
Czy jeśli mamy pracownika na 0,6 etatu i przyjęliśmy rozwiązanie, że obniżamy wymiar czasu pracy o 20%, to tej osobie nie możemy obniżyć? W załączniku dostępnym na stronie rządowej nie przyjmuje takiego pracownika
ODP: Możemy obniżyć o 20%, ale nie możemy obniżyć poniżej 1/2 etatu
Czy jeśli podpisaliśmy porozumienia z jednym przedstawicielem to jest ono nieprawidłowe i musimy wyłonić przynajmniej dwóch?
ODP: Porozumienie zawarte z 1 przedstawicielem nie spełnia wymogów formalnych z Tarczy
Czy wniosek o zwolnienie z opłacania składek może złożyć osoba prowadząca działalność gospodarczą, zgłoszona tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ubezpieczenie społeczne posiada z innego tytułu?
ODP: Tak, jeśli spełnione warunki uzyskania zwolnienia.
W jaki sposób powinniśmy w porozumieniu obniżyć „etat” zleceniobiorcom aby skorzystać z dofinansowania zatrudnienia 20/40/40?
ODP: Wskazujemy grupy pracowników objętych obniżeniem, okres, na jaki obniżenie wprowadzamy.
Czy jest możliwe obniżenie im o 20% wynagrodzenia w systemie 20/40/40?
ODP: Kwestię obniżenia wynagrodzenia w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy powinniśmy ująć w porozumieniu, zasadne i logiczne jest obniżenie proporcjonalne
W jaki sposób należy wyliczyć wynagrodzenie przy postoju ekonomicznym- czy analogicznie jak art. 81 KP?
Tarcza mówi wyłącznie o wynagrodzeniu, nie wskazując czy chodzi o normalne czy wynikające z osobistego zaszeregowania.
Czy pożyczka dla zatrudniających zleceniobiorców jest możliwa?
ODP: Pożyczka 5000 PLN jest skierowana wyłącznie do przedsiębiorców
Czy można otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę od 02.03.2020?
ODP: Tarcza nie przewiduje w kontekście dofinansowania, limitu czasowego zawarcia umowy o pracę
ZPCh jest wyłączony spod jakichkolwiek dofinansowań z tarczy z tyt. zatrudniania pracowników/ w tym ZUS z racji dofinansowania z PFRON?
ODP: Tarcza wyraźnie nie wyłącza z dofinansowań ZPCH, ale ogranicza dofinansowanie w zakresie pracowników, na których uzyskano dofinansowanie z innych źródeł
Porozumienie z 1 przedstawicielem – prośba o wskazanie zapisu w Tarczy, który to reguluje
ODP: Art 15g ust. 11 pkt 4 ustawy o COVID: przedstawicieLE pracowników, wyłonieni w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa; w przypadku trudności w przeprowadzeniu wyborów przedstawicieli pracowników z powodu COVID-19, w szczególności wywołanych nieobecnością pracowników, trwającym przestojem lub wykonywaniem przez część pracowników pracy zdalnej, porozumienie to może być zawarte z przedstawicielAMI pracowników wybranymi przez pracowników uprzednio dla innych celów przewidzianych w przepisach prawa pracy.
Czy art. 15zp (o zwrocie wpłaconych środków) będzie miał zastosowanie w przypadku, gdy firma (zleceniodawca) zleciła organizację imprezy integracyjnej dla swoich klientów firmie eventowej (i wpłaciła zaliczkę) i to właśnie zleceniodawca (a nie firma eventowa) zrezygnował z organizacji tej imprezy z uwagi na koronawirusa?
ODP: Przepis o 180 dniowym terminie zwrotu świadczeń dotyczy obu stron umowy. Ważne jest jednak to kiedy umowa została zawarta i kiedy nastąpiło jej rozwiązanie
Art. 15zzr ust. 1 stanowi o przepisach prawa ADMINISTRACYJNEGO, a nie cywilnego. Dlaczego ustawodawca nie objął nim przepisów prawa cywilnego ani gospodarczego ?
ODP: Także liczę że ta wątpliwość zostanie rozstrzygnięta i właściwie zaadresowana w kolejnej ustawie o tarczy antykryzysowej