Doradztwo Podatkowe i Księgowość

Kariera

„Tarcza antyinflacyjna” odroczy zakaz płatności gotówkowych, czyli kolejna „nowelizacja” Polskiego Ładu

13-12-2021

W Sejmie właśnie zakończyły się prace nad rządowym projektem ustawy wdrażającej rozwiązania tzw. „tarczy antyinflacyjnej”. Poza wprowadzeniem czasowej obniżki stawki akcyzy od energii elektrycznej i paliw w projekcie ustawy możemy znaleźć również przepis przewidujący pewne zmiany w nie tak dawno podpisanym przez Prezydenta Polskim Ładzie.

 

Mowa tutaj o art. 5 projektu, który przewiduje pewne zmiany w treści art. 89 pkt. 4 Polskiego Ładu. Przepis ten określa katalog zmian, które mają wejść w życie z lekkim opóźnieniem, czyli nie jak większość już od 1 stycznia 2022 r., lecz dopiero 12 miesięcy później – 1 stycznia 2023 r. W trakcie odbywających się w Sejmie prac legislacyjnych do powyższego katalogu dodano również kontrowersyjne zmiany związane z ograniczeniami w płatnościach gotówkowych.

 

Przypomnijmy bowiem, że Polski Ład przewiduję daleko idące ograniczenia w płatnościach gotówkowych między przedsiębiorcami oraz w relacjach przedsiębiorca – konsument. W pierwszym wypadku płatności przy użyciu gotówki nie będą się mogły odbywać już powyżej 8 000 PLN, natomiast w drugim przypadku sprzedawca nie będzie mógł przyjąć od konsumenta płatności powyżej 20 000 PLN. Deklarowanym i podnoszonym publicznie celem tych restrykcji jest zwiększenie transparentności przepływów finansowych.

 

Obecnie projekt wdrażający założenia tarczy antyinflacyjnej został skierowany do Senatu. Oznacza to, że jeżeli Senatorzy przyjmą przedstawione zmiany w zaproponowanym przez Sejm kształcie, to przedsiębiorcy jeszcze przez 12 miesięcy będą mogli cieszyć się większą swobodą w dokonywaniu, jak i przyjmowaniu płatności gotówkowych.

 

Na koniec warto jednak wspomnieć, że w ramach zaproponowanych zmian nie zostało opóźnione wejście w życie art. 22 pkt. 2 Polskiego Ładu. Dla przedsiębiorców, których roczne obroty przekraczają 20 tys. PLN jest to jednoznaczne z tym, że już od początku nowego roku będą mieć obowiązek zapewnienia konsumentom możliwość dokonywania płatności drogą elektroniczną, tj. za pośrednictwem terminalu płatniczego, płatności mobilnej lub polecenia przelewu.